FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA

FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA Strona Główna FORUM AKWARYSTYCZNE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWSKIE FORUM AKWARYSTYCZNE

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zakładanie akwarium 192l
Autor Wiadomość
mruczek 

Wysłany: 2018-03-28, 21:35   zakładanie akwarium 192l

Jestem nowym forumowiczem witam i pozdrawiam wszystkich.

Jak w temacie chciałem założyć akwarium 192l 120x40x40. Ponieważ mam bardzo małe doświadczenie w akwarystyce nie wiem do końca jak się do tego zabrać. Nasuwa mi się dużo pytań i mam wiele dylematów, które chciałem zamieścić w tym poście i prosić o doradzenie przede wszystkim co do wyposażenia takiego baniaka. Temat dojrzewania zbiornika jest mi znany. Trzy miesiące temu założyłem małe akwarium 25l po kilku błędach udało mi się je ustabilizować (a raczej ono same). Akwarium miałoby być wielogatunkowe bez agresywnych ryb np. kiryki, razbory, bystrzyki, kosiarki krewetki red cherry itd. Chciałem włożyć korzeń dębu, może skorupę kokosa. Oczywiście wsadzić trochę mało wymagających roślin.

1. Na wstępie mój pierwszy dylemat wiąże się z tym, że chciałem je postawić dosyć nisko jakieś 10-15 cm nad podłogą ze względu na układ w pokoju w którym chciałem umieścić to akwarium. Od razu przychodzi mi do głowy to, że będą problemy z podmianą wody tj upuszczaniem jej ze zbiornika. Czy można do tego celu użyć jakiejś pompki? Czy położenie tak nisko akwarium wiąże się jeszcze z innymi niedogodnościami, których sobie nie uświadamiam w tej chwili?

2. Akwarium planowałem zamówić u szklarza na naszym forum wyczytałem o krakowskiej 80, jak i widziałem posty polecające piłsudzkiego. Jeszcze nie zdecydowałem. Może mi ktoś poleci kogo wybrać?

3. Teraz pokrywa. Zamierzam iść na prościznę i zakupić np. firmy aquael z ledami 2x30W czy to wystarczy i czy to dobry wybór?

4. Następna nurtująca mnie bardzo sprawa to filtr. Wiem tylko, że jestem zdecydowany na filtr zewnętrzny najlepiej posiadający wszystkie filtracje, wolałbym oczywiście jakiś nie chiński w miarę cichy. Pierwszy dylemat to czy zostać przy jednym, czy może założyć dwa jak gdzieś wyczytałem w necie? Żeby można było dołączyć np. deszczownię (czy to da wystarczające natlenienie w takim akwarium?), oraz lampę UV w razie potrzeby.

5. Dno. Myślałem o zróżnicowanym tj żeby na tył i boki dać substrat pod rośliny a na środek żwirek (nie wiem jakiej granulacji i jakiego typu). Czy przy zamówieniu akwarium poprosić o wstawienie na dnie pasków szyb oddzielających różne rodzaje podłoży? Czy wszystko zrobić po prostu w żwirze i to wystarczy żeby rośliny się rozwijały prawidłowo; nie bawiąc się w substraty jak mi nie zależy na dżungli w akwarium? Czy instalacja CO2 w moim przypadku może być pominięta?

Z góry dziękuje za udzielone rady i poświęcony czas.

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2018-03-29, 03:13   

Cześć, przemyśl jeszcze czy ma sens zakładać tak nisko akwarium (10-15cm od podłogi) Według mnie straci ono wtedy cały swój urok, bo jak będziesz je oglądał na leżąco... Trochę słabo.
Jeśli masz zamiar zainwestować w filtr zewnętrzy, to nim możesz zawsze wypompować wodę, są również ręczne pompki ale nimi może Ci to trochę zająć. ;-) Chyba lepiej mieć dwa słabsze filtry, będziesz wtedy miał lepszą cyrkulacje wody, choć jeden mocniejszy plus powiedzmy jeszcze prefiltr też, by pewnie na 192l wystarczył.
Co do napowietrzenia deszczownica powinna dać radę, ale zawsze możesz dodatkow zainwestować w napowietrzacz. :-)
Zakłada się iż powinno być około 0.5W/l u Ciebie wynosiło by 0.3125W/l (192l:60W=0.3125) Więc może być trochę mało. Dużo na pewno zależy też od wymagań posadzonych roślin. Ważny jest również czas świecenia (około 12h) i długość świetlówki.
Oświetlenie led ma na pewno spore plusy, ale i świetlówki liniowe też nieźle świecą i jest ich duży wybór. Zawsze możesz zastosować jedne i drugie. ;-)
Czy warto inwestować w pokrywę Aquaela... Zapłacisz pewnie ze stówę więcej za samą markę.
Rodzaj podłoża jak i nawożenie CO2 czy innymi nawozami z tego co wiem zależy od gatunków hodowanych roślin. Najważniejsze wydaje mi się być światło. Żwir radził bym zastosować raczej drobny (około 3mm, warstwa około 5cm). Łatwiej wtedy będzie ukorzenić się i rosnąć rośliną.
Oczywiście to tylko moje skromne zdanie. :-)
Ps. pamiętaj jeszcze o grzałce 1W na 1l. Czyli u Ciebie powiedzmy dwie grzałki po około 100W. ;-)
Ostatnio zmieniony przez steemp 2018-03-29, 04:27, w całości zmieniany 3 razy  

kadikck 

Wysłany: 2018-03-29, 03:55   

Pierwsza sprawa - radziłbym przemyśleć wymiary akwarium, 40 cm przy 120 cm długości to trochę mało, standardy 120x50x50, a jeszcze lepiej wygląda 120x60x50, można wtedy stworzyć wyraźną głębię lub kilka planów roślin.

Co do pytań
1. Nie stwarza to większych problemów, lustro wody i tak będzie na poziomie ok. 50 cm, może być troszkę ciężko zassac wodę, ale powinno dać radę bez pompek, z filtrem też spoko opcja tylko nie odmulisz dna, ewentualnie mała pompa wewnętrzną, Ale myślę że spokojnie da radę tradycyjnie.
Jak już musi stać tak nisko to proponuje poczytać o mizube, czyli otwartym akwarium z korzeniami wystajacymi nad wodę, ciekawie prezentowaloby się także patrząc od góry, odpadł by też problem pokrywy, minusem jest parująca woda i uciekające zwierzaki.

2. Kupowałem u obu, ale było to ok. 6 lat temu, na krakowskiej gorsza jakość, ale dużo taniej, może teraz się coś zmieniło.

4. Jeden zewnętrzny kubelkowy da radę, polecam tetra Tec 1200, napowietrzanie uzyskujemy poprzez ruch tafli wody, a nie bombelki, więc dobrze ustawiony wylot filtra również nappwietrza wodę, lampa uv przydaje się w razie glonów - zabija zarodniki znajdujące się w toni.

5. Substrat pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji roślin, jeśli nie planujesz plazy to lepiej rozsypac "podsypke" np. Ferki i przykryć to warstwa drobnego zwirku

steemp 
Mariusz

Wysłany: 2018-03-29, 04:28   

Cytat:
Pierwsza sprawa - radziłbym przemyśleć wymiary akwarium, 40 cm przy 120 cm długości to trochę mało, standardy 120x50x50, a jeszcze lepiej wygląda 120x60x50, można wtedy stworzyć wyraźną głębię lub kilka planów roślin.

O widzisz kadikck bardzo trafna uwaga co do zmiany wysokości jak i szerokości akwarium, a zwłaszcza wysokości. ;-) Również przeszło mi to przez myśl, ale gdzieś wyleciało. ;-P
Popieram pomysł w 100%. :-)

Odpowiedz do tematu